Otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej

Data: 13.01.2023 Kategoria: Wydarzenia

Z przyjemnością informujemy, iż 12 stycznia 2023 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH! Wydarzenie to stanowiło zwieńczenie realizacji projektu „Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej odpowiedzią na potrzebę nowoczesnej edukacji w pielęgniarstwie”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Po powitaniu gości przez Dziekana WNoZ, przemówieniu Rektora ATH i krótkiej prezentacji dotyczącej realizacji projektu odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi. Podczas otwarcia w salach studenci prezentowali swoje umiejętności i możliwości, jakie dają nowoczesne symulatory i fantomy.

Dzięki technikom symulacyjnym tworzymy możliwość ćwiczenia procedur w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu lub wielokrotne powtarzanie czynności nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo pacjenta. Możemy też upewnić się, że studenci pielęgniarstwa nabędą doświadczenia w określonych sytuacjach klinicznych, z którymi nie zawsze zetkną się w przebiegu zajęć praktycznych.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej składa się z 7 sal symulacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do nauki przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy (w tym w sumie 24 fantomy pielęgnacyjne oraz do resuscytacji krążeniowo-oddechowej na różnych etapach zaawansowania i w różnych grupach wiekowych, 48 trenażerów do ćwiczenia umiejętności technicznych, 3 symulatory wysokiej wierności oraz sprzęt audio-wideo).

W ramach projektu poza zakupem wyposażenia i remontem pomieszczeń prowadzono także szkolenia kadry dydaktycznej i technicznej, przygotowujące do prowadzenia zajęć techniką symulacji medycznej, zajęcia dodatkowe dla studentów (w tym interdyscyplinarne), a także utworzono bazę scenariuszy symulacyjnych i podręcznik symulacji, stanowiące wsparcie we wdrażaniu nowej techniki dydaktycznej.