Historia WNoZ

HISTORIA UTWORZENIA WYDZIAŁU

Historia Wydziału rozpoczyna się wraz z Uchwałą Senatu Akademii Techniczno-Humanistycznej z dnia 5 marca 2004 roku w której podjęto decyzję o rozszerzeniu oferty edukacyjnej Uczelni poprzez wprowadzenie kształcenia w zawodzie pielęgniarki. Kolejną Uchwałą Senatu z dnia 23 września 2005 podjęto decyzję o utworzeniu Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Wydział na początku istnienia mieścił się w budynku przy ul. Konopnickiej 6 – dawnym Medycznym Studium Zawodowym. To tam zorganizowano pierwsze sale wykładowe i seminaryjne oraz laboratoria umiejętności pielęgniarski. Tam również znalazła swoją siedzibę Filia Biblioteki Akademii Techniczno-Humanistycznej wraz z czytelnią.

konopnickiej.webp

W październiku 2005 r. po raz pierwszy Wydział uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na Akademii Techniczno-Humanistycznej. Pierwsi studenci kierunku Pielęgniarstwo odebrali indeksy z rąk ówczesnego Rektora Prof. Marka Trombskiego. Oprócz studiów dziennych uruchomiono również zaoczne „studia pomostowe” dla pielęgniarek. W latach 2006-2008 realizowano projektu „Pielęgniarki i Pielęgniarze z licencjatem” dzięki któremu „studia pomostowe” na kierunku pielęgniarstwo finansowane były ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w realizacji projektu „Rozwój umiejętności powiązanych z potrzebami regionalnego rynku pracy możliwości kształcenia ustawicznego w regionie”.

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 09.10.2009r. Wydział uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunku Ratownictwo Medyczne. Uruchomienie tego kierunku było możliwe dzięki funduszom z projektu „Ratownik medyczny z licencjatem” który był realizowany w latach 2009-2013.

Wdział przeprowadził się do nowej siedziby w budynku „L” w Kampusie ATH, obejmując w posiadanie nowoczesne sale wykładowe, laboratoria umiejętności dla ratowników i pielęgniarek, jak również pomieszczenia dla administracji Wydziału i nauczycieli akademickich. W wyniku przedstawionych zmian w 2015 r. przekształcone zostało dotychczasowe logo symbolizujące kierunek pielęgniarstwo w logo nawiązujące do obydwu kierunków naszego Wydziału.

logo-wnoz-2.webp

Dziekanami Wydziału byli dr hab. n. med. Wojciech Szewczyk, dr n. med. Teresa Grzywna, dr hab. n. med. Monika Mikulska, prof. ATH.

Obecnie Dziekanem Wydziału jest dr hab. n. med. Rafał Bobiński, prof. ATH,

Prodziekanami ds. Studenckich są: dr hab. n. o zdr. Wioletta Pollok-Waksmańska, prof. ATH oraz dr n. o zdr. Tomasz Ilczak.

Skład Kolegium Dziekańskiego od początku istnienia Wydziału

2005-2008

Dr hab. n. med. Wojciech Szewczyk – 2005-2006

Dr n. med. Teresa Grzywna – 2006-2008

Dr n. med. Teresa Grzywna – 2005-2006

dr n. med. Rafał Bobiński – 2006-2008

2008-2012

Prodziekani

dr hab. n. med. Monika Mikulska, prof. ATH.

dr n. med. Rafał Bobiński

2012-2016

Prodziekani

dr hab. n. med. Monika Mikulska, prof. ATH.

dr n. med. Rafał Bobiński

dr n. o zdr. Wioletta Pollok-Waksmańska

2016-2020

Prodziekani

dr hab. n. med. Rafał Bobiński, prof. ATH.

dr n. o zdr. Wioletta Pollok-Waksmańska

dr n. o zdr. Agnieszka Turbiarz 2016-2017

dr n. o zdr. Tomasz Ilczak 2017-2020

2020-2024

Prodziekani

dr hab. n. med. Rafał Bobiński, prof. ATH.

dr hab. n. o zdr. Wioletta Pollok-Waksmańska, prof. ATH

dr n. o zdr. Tomasz Ilczak