KIERUNEK STUDIÓW: ZDROWIE PUBLICZNE
Podczas studiowania na tym kierunku poznasz czynniki mające wpływ na zdrowie i jakość życia. Dowiesz się, na czym polega zdrowy styl życia, prawidłowe żywienie i będziesz w stanie go promować. Nabędziesz kompetencje do kierowania szpitalami, przychodniami oraz całym systemem zdrowotnym. Zdrowie publiczne jest obecne w wielu aspektach życia, np. administracji publicznej, ekonomii, zarządzaniu, szkolnictwie i wielu innych dziedzinach.
Dla kogo zdrowie publiczne? - Public health
O przyjęcie na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia kierunku Zdrowie publiczne mogą ubiegać się absolwenci studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunkach przyporządkowanych do dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Rodzaje studiów na kierunku Zdrowie Publiczne:
Studia II stopnia (magisterskie)
- stacjonarne - 4 semestry
- niestacjonarne - 4 semestry
Specjalności:
Organizacja i Zarządzanie Państwowym Systemem Ratownictwa
Zdobędziesz umiejętności identyfikowania i prognozowania zagrożeń i problemów zdrowotnych. Nauczysz się, jak kształtować struktury i wielkości potrzeb zdrowotnych i sług medycznych ludności. Dowiesz się, jak w merytoryczny i organizacyjny sposób kierować zespołami ludzkimi. Poznasz, w jaki sposób mobilizować społeczeństwo do realizowania polityki zdrowotnej państwa na szczeblu lokalnym i krajowym. Zdobędziesz umiejętności do zarządzania jednostkami Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Medycznego i systemu informacji kryzysowej.
Absolwent kierunku Zdrowie publiczne studia II stopnia o specjalności: Organizacja i zarządzanie Państwowym Systemem Ratownictwa posiada:
Absolwent jest przygotowany do pracy w: instytucjach i jednostkach administracji rządowej wszystkich szczebli zajmujących się problematyką zdrowia i szeroko rozumianym zdrowiem publicznym; Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ochrony i kontroli środowiska oraz działających w Zintegrowanym Systemie Ratownictwa Medycznego.
Opieka paliatywna, geriatryczna i długoterminowa
Zdobędziesz umiejętności rozpoznawania wpływu procesów społecznych oraz struktur demograficznych na zdrowie zbiorowości ludzkich. Nauczysz się planowania, opracowywania, organizowania oraz oceny skuteczności i ewaluacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia dla różnych środowisk społecznych. Pozyskasz wiedzę, jak merytorycznie i organizacyjnie kierować zespołami ludzkimi. Dowiesz się, jak organizować i zabezpieczać funkcjonowanie struktur usług medycznych w zakresie powszechnego i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w obszarze lecznictwa, rehabilitacji, opieki długoterminowej i opieki społecznej.
Absolwent kierunku Zdrowie publiczne studia II stopnia o specjalności: Opieka paliatywna, geriatryczna i długoterminowa posiada:
Absolwent jest przygotowany do pracy w: instytucjach i jednostkach administracji rządowej wszystkich szczebli zajmujących się problematyką zdrowia i szeroko rozumianym zdrowiem publicznym; jednostkach ochrony i kontroli środowiska; podmiotach zajmujących się ochroną i promocją zdrowia oraz instytucjach badawczych zajmujących się problematyką zdrowia publicznego.
Zarządzanie placówkami ochrony zdrowia.
Pozyskasz umiejętności w zakresie identyfikowania i prognozowania zagrożeń i problemów zdrowotnych określonej zbiorowości. Nauczysz się rozpoznawać wpływ procesów społecznych oraz struktur demograficznych na zdrowie zbiorowości ludzkich. Pozyskasz wiedzę, jak merytorycznie i organizacyjnie kierować zespołami ludzkimi, a także w jaki sposób koordynować działania instytucji, aby zmobilizować społeczeństwo do realizowania polityki zdrowotnej. Nauczysz się, jak zarządzać zakładami ochrony zdrowia i instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianym zdrowiem publicznym, a także jak gromadzić dane i analizować koszty ekonomiczne usług medycznych, rehabilitacji, profilaktyki i promocji zdrowia. Wykorzystasz wiedzę do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego w Unii Europejskiej oraz do wzbogacania programów ochrony i promocji zdrowia w środowisku lokalnym.
Absolwent kierunku Zdrowie publiczne studia II stopnia o specjalności: Zarządzanie placówkami ochrony zdrowia posiada:
Absolwent jest przygotowany do pracy w: instytucjach i jednostkach administracji rządowej wszystkich szczebli zajmujących się problematyką zdrowia i szeroko rozumianym zdrowiem publicznym; jednostkach: nadzoru sanitarnego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ochrony i kontroli środowiska; instytucjach ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych; podmiotach zajmujących się ochroną i promocją zdrowia oraz instytucjach badawczych zajmujących się problematyką zdrowia publicznego.
©2023 WNoZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.